Ile potrzeba światła
Jeśli tęsknisz za czasami, kiedy wystarczyło odczytać zużycie w watach na opakowaniu żarówki, aby wybrać potrzebne natężenie światła, to ta strona jest dla Ciebie. Wyjaśniamy główne parametry używane do opisu cech współczesnych świateł, a w szczególności wyjaśniając to skąd wiedzieć, ile potrzeba światła dla konkretnego pomieszczenia.
Co trzeba wiedzieć przed określeniem zapotrzebowania na światło?
- jak zmierzyć efektywność energetyczną żarówki,
- rozumieć, że oprawy oświetleniowe również mają swoją własną wydajność.
Poza tym przyda Ci się pojmowanie znaczenia terminów technicznych, które zwykle spotyka się w opisach współczesnych źródeł światła, jak na przykład lumen.
Jak obliczyć zapotrzebowanie na światło? Moc świetlna i energooszczędność żarówki
Żarówka jest jak transformator energii: zużywa energię elektryczną – która trafia na rachunek za prąd – i przekształca jej część w światło. Ta przemiana nie jest doskonała, znaczna część energii jest zamieniana na ciepło. Każda technologia (fluo-kompaktowa, halogenowa, żarowa tradycyjna, żarowa halogenowa, LED) wykazuje inną wydajność. Ponadto dwie żarówki tej samej technologii mogą mieć bardzo różne wydajności, w szczególności w zależności od jakości ich konstrukcji i użytych materiałów. To wszystko sprawia, że proste zapytanie o to, jak obliczyć zapotrzebowanie na światło staje się dość skomplikowane.
Jeśli spotkałeś w sieci narzędzie, jakim jest kalkulator lumenów na m2 – będziesz mógł z niego do woli korzystać, gdy tylko pojmiesz, że ilość światła emitowanego przez żarówkę mierzy się właśnie w lumenach. Dawniej lumen był definiowany przez jego wynalazcę jako całkowity strumień świetlny emitowany przez źródło o właściwościach takich jak:
- długości fali – 555 nanometrów,
- natężenie – 1/683 wata.
Szczęśliwie, w 1979 roku definicja ta została uproszczona wprowadzając kandele. Zanim jednak będziesz sądził, iż wiesz już, jak obliczyć ilość światła – należy zauważyć, że przy konkretnej długości fali i przy takim samym zużyciu energii elektrycznej żarówka o wysokiej wydajności będzie emitować więcej lumenów niż inna o niższej wydajności. Ta wydajność jest mierzona w lumenach wyprodukowanych na wat zużytej energii elektrycznej i właśnie kalkulator oświetlenia bazuje na tych wartościach.
Jak dobrać moc lampy z uwzględnieniem wydajności świetlnej?
Dla ułatwienia – umieszczamy poniżej kilka przykładów uwzględniających pobraną moc elektryczną, ilość emitowanego światła i moc światła dla kilku przykładów żarówek:
- Żarówka 60W/ 710 lumenów/ 12 lumenów,
- Świetlówka kompaktowa 23W/ 1500 lumenów/ 65 lumenów,
- Dobrej jakości dioda LED /800 lumenów / 94 lumenów.
Najlepsze wyniki osiągają lampy neonowe (co wyjaśnia, dlaczego są one masowo stosowane w oświetleniu przemysłowym lub biurowym) oraz kompaktowe żarówki fluorescencyjne – które są miniaturowymi lampami neonowymi. Przy wydajności świetlnej od 50 do 60 lumenów na W zużywają od 4 do 5 razy mniej prądu niż tradycyjne żarówki.
Zatem, aby wiedzieć jak dobrać moc lampy, trzeba nie tylko obliczyć, ile lumenów na m2 jest konieczne, ale też – o jakiej wydajności świetlnej mowa.